Detaljplan för Pärlan 5, Drottninggatan i Alingsås stad, Alingsås kommun
Syftet med detaljplanen är att pröva nybyggnation av bostäder och verksamheter inom Alingsås stadskärna, samt att anpassa tillkommande bebyggelse till platsens kulturhistoriska värden. Befintliga garage på platsen avses rivas.
Samråd pågick mellan 20/12 – 24/1, nu bearbetas inkomna synpunkter.
Diarienummer
2023.248 KS
Beskrivning
Syftet med detaljplanen är att pröva nybyggnation av bostäder samt verksamheter inom Alingsås stadskärna, samt att anpassa tillkommande bebyggelse till platsens kulturhistoriska värden.
Avsikten är främst att möjliggöra bostäder, men verksamhet, exempelvis en mindre butik, medges också med entré mot Drottninggatan.
Planområde
Planområdet utgörs av fastigheten Pärlan 5 som ligger på Drottninggatan 29 i Alingsås stadskärna.
Status
Nu bearbetas inkomna synpunkter från samrådet.
Process
Samråd
Samråd pågick mellan den 20 december 2024 och den 24 januari 2025.
Granskning
Efter samrådsskedet sammanställs synpunkter från granskningen i en samrådsredogörelse. Därefter bearbetas planförslaget och skickas därefter ut på granskning.
Antagande
Efter granskningsskedet sammanställs synpunkter från granskningen i ett Granskningsutlåtande. Efter vägning av synpunkterna förs planen till kommunfullmäktige för antagande.
Den som inte har fått sina synpunkter tillgodosedda meddelas om att planen har antagits och en beskrivning om hur man kan överklaga beslutet.
Laga kraft
Om ingen överklagar vinner beslutet laga kraft tre veckor efter det att detaljplanen antagits.
Kontaktuppgifter till planarkitekt:
Lovisa Grahn
Tfn: 0322 – 61 67 46
E-post: lovisa.grahn@alingsas.se