Alingsås nya ishall – förbereder sig inför öppning
Den nya ishallen i Alingsås har nått en viktig milstolpe: projektet är färdigställt och anläggningen har nu överlämnats från entreprenören till Alingsåshem.
I mitten av januari slutbesiktigades ishallen, och Alingsåshem som fastighetsägare tog över fastigheten från entreprenör Peab. Nu har dörrarna öppnats för hyresgästen Kultur- och utbildning, som inleder en viktig fas av förberedelser innan hallen kan öppnas för allmänheten.
En modern och tekniskt avancerad anläggning
Den nya ishallen är ett stort kliv framåt jämfört med sin föregångare och kombinerar hållbar design med avancerade tekniska lösningar. Överskottsvärme från kylmaskinerna nyttjas i anläggningen, smältvatten återanvänds för att skapa ny is i ett slutet vattensystem, och den moderna styrningen av värme, ventilation och kyla bidrar både till energieffektivitet och minskade driftkostnader.
— Den nya ishallen är både hållbar och tekniskt avancerad, vilket innebär att vi behöver tid att trimma in och lära känna de nya systemen innan hallen kan öppnas för allmänheten. Det är viktigt för både säkerheten och anläggningens långsiktiga funktion, säger Anne Gunnevik (L), ordförande kultur- och utbildningsnämnden, Alingsås kommun.
Varm design med inspiration från föreningarna
Ishallens design har utformats med omsorg för att skapa en välkomnande och trivsam miljö. Träpaneler, askparkett och stora limträbågar ger hallen en varm och naturlig känsla, och läktarstolarnas färgsättning har inspirerats av de aktiva föreningarna i Alingsås.
— Vi har velat skapa känslan av en ”varm” ishall, med hjälp av material och färger, vilket jag tycker vi har lyckats väldigt bra med, säger Alingsåshems projektledare Per-Martin Liljeäng. Det är behagligt att vistas i hallen och vi är nöjda med resultatet.
Vid entrén möts besökarna av konstverket Holiday on Ice av Peter Johansson. Den lekfulla designen sätter tonen för en anläggning som är både funktionell och inbjudande.
Förberedelser pågår för fullt
I samband med att hallen överlämnats har arbetet med att inreda och förbereda anläggningen inletts. Det återstår bland annat att:
- Inreda gym, konferensrum och café.
- Inreda lokaler som nyttjas av föreningar, som omklädningsrum och uppehållsrum.
- Möblera kontor och personalutrymmen som lunchrum.
- Trimma in och säkerställa att anläggningens avancerade system för värme, ventilation, ishantering och smältgrop fungerar optimalt.
— Vi förstår att föreningar och allmänhet längtar efter att använda hallen, men vi behöver säkerställa att allt är på plats för att både verksamheten och besökarna ska få en säker och välfungerande anläggning. Det arbetet beräknas ta några månader, säger Andreas Lybacken, enhetschef kultur- och fritidsförvaltningen, Alingsås kommun. När allt är klart kommer vi, tillsammans med Alingsåshem och föreningarna, bjuda in allmänheten till en gemensam invigning. Det ser vi fram emot!
Hallen öppnar senare i vår
Invigningen av den nya ishallen planeras i mars och kommer att ske som en ”smygöppning” för allmänheten. Allmänhetens åkning planeras starta i mitten av april. Fram till dess fortsätter arbetet med att färdigställa och finjustera anläggningen, så att den lever upp till både verksamheternas och besökarnas förväntningar.