Missa inte Alingsåsdagarna i helgen!

Välkommen till Alingsåsdagarna! Illustration som visar människor och byggnader från Alingsås stadskärna.

Äntligen är det dags för Alingsåsdagarna, en mässa som samlar näringsliv och föreningsliv och där självklart även Alingsås kommun är med som både partner och utställare. Mässan bjuder på fri entré och lovar att det finns något för alla besökare.

Alingsåsdagarnas monteryta är fullbokad sedan länge och det kommer alltså vara en stor bredd av olika utställare. Förutom att besöka utställarnas montrar finns det också tillfällen att lyssna på olika föreläsningar från scenen under helgen.

Mässan hålls i Estrad och invigs på fredag 4 april kl. 11 av kommunstyrelsen ordförande Jan-Erik Wallin (M). Sedan pågår den till på söndag kl. 15.

Kommunen har en egen monter

I kommunens egen monter har vi valt att fokusera specifikt på två områden:

  • Jobba inom Alingsås kommun
  • Etablera ditt företag i Alingsås kommun

Vi har personal på plats för att svara på dina frågor, men även om du undrar över något annat inom andra områden – till exempel om olika uppdrag i kommunen så som stödfamilj och kontaktperson. Dessutom står vi i kommunen för ett antal föreläsningar från scenen:

  • Vad det innebär att vara familjehem
  • Hantering av textilavfall
  • Kommande stadsutveckling i Alingsås
  • Sommarjobb inom vård och omsorg

Varmt välkomna till Alingsåsdagarna!

Läs mer på alingsasdagarna.se.